630-47W1650-4NA
Overview of 630-47W1650-4NA
Part Number630-47W1650-4NA
ManufacturerEDAC Inc.
DescriptionCONN D-SUB RCPT 47POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 630-47W1650-4NA Datasheet PDFPDF Icon
Price for 630-47W1650-4NA
Specification of 630-47W1650-4NA
Status
Active
Series
630-C
Package
Tray
Supplier
EDAC Inc.
Connector Style
D-Sub, Combo
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
47 (46 + 1 Power)
Number of Rows
3
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 47W1
Contact Type
Signal and Power
Flange Feature
Board Side (M3)
Termination
Solder
Primary Material
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0in (0.76m)
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)