6SQ102MEASA
Overview of 6SQ102MEASA
Part Number6SQ102MEASA
ManufacturerAVX Corporation
DescriptionCAP CER 1000PF 500V X5U RADIAL
Price for 6SQ102MEASA
Specification of 6SQ102MEASA
Status
Obsolete
Package
Bulk
Supplier
KYOCERA AVX
Capacitance
1000 pF
Tolerance
20%
Voltage - Rated
500V
Temperature Coefficient
X5U
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)
Lead Spacing
0.236" (6.00mm)