6STD50SAU99R30X
Overview of 6STD50SAU99R30X
Part Number6STD50SAU99R30X
ManufacturerCONEC
DescriptionCONN D-SUB RCPT 50POS R/A SLDR
DatasheetsDownload 6STD50SAU99R30X Datasheet PDFPDF Icon
Price for 6STD50SAU99R30X
Specification of 6STD50SAU99R30X
Package
Tray
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (M3)
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
0.276" (7.00mm)