ATS-15G-62-C1-R0
Overview of ATS-15G-62-C1-R0
Part NumberATS-15G-62-C1-R0
ManufacturerAdvanced Thermal Solutions, Inc.
DescriptionHEATSINK 40X40X15MM L-TAB
DatasheetsDownload ATS-15G-62-C1-R0 Datasheet PDFPDF Icon
Price for ATS-15G-62-C1-R0
Specification of ATS-15G-62-C1-R0
Status
Active
Series
pushPIN™
Package
Bulk
Supplier
Advanced Thermal Solutions Inc.
Type
Top Mount
Package Cooled
Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment Method
Push Pin
Shape
Square, Fins
Length
1.575" (40.00mm)
Width
1.575" (40.00mm)
Diameter
Fin Height
0.590" (15.00mm)