B43545A9187M000
Overview of B43545A9187M000
Part NumberB43545A9187M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43545A9187M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43545A9187M000
Specification of B43545A9187M000
Series
B43545
Package
Tray
Capacitance
180 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
330mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.18 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
460 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)