BFC237954165
Overview of BFC237954165
Part NumberBFC237954165
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.6UF 5% 400VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237954165 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237954165
Specification of BFC237954165
Capacitance
1.6 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Size / Dimension
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)