C0402HQN500-2R7BNP
Overview of C0402HQN500-2R7BNP
Part NumberC0402HQN500-2R7BNP
ManufacturerVenkel LTD
DescriptionCAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0402
DatasheetsDownload C0402HQN500-2R7BNP Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0402HQN500-2R7BNP
Specification of C0402HQN500-2R7BNP
Status
Active
Series
HQN
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Venkel
Capacitance
2.7 pF
Tolerance
0.1pF
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
High Q, Low Loss
Ratings
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)