C0402X7R6R3-473KNE
Overview of C0402X7R6R3-473KNE
Part NumberC0402X7R6R3-473KNE
ManufacturerVenkel LTD
DescriptionCAP CER 0.047UF 6.3V X7R 0402
DatasheetsDownload C0402X7R6R3-473KNE Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0402X7R6R3-473KNE
Specification of C0402X7R6R3-473KNE
Status
Active
Series
C
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Venkel
Capacitance
0.047 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
6.3V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)