C04UL1R5B-6SN-X0T
Overview of C04UL1R5B-6SN-X0T
Part NumberC04UL1R5B-6SN-X0T
ManufacturerKnowles Novacap
DescriptionCAP CER 0402
DatasheetsDownload C04UL1R5B-6SN-X0T Datasheet PDFPDF Icon
Price for C04UL1R5B-6SN-X0T
Specification of C04UL1R5B-6SN-X0T
Status
Active
Series
UL
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Novacap
Capacitance
1.5 pF
Tolerance
0.1pF
Voltage - Rated
200V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Ultra Low ESR, Gold Flash Termination
Ratings
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)