C04UL3R9B-6ZN-X0T
Overview of C04UL3R9B-6ZN-X0T
Part NumberC04UL3R9B-6ZN-X0T
ManufacturerKnowles Dielectric Labs
DescriptionHIGH-Q MLCC (UL): 0402, 3.9 PF (
DatasheetsDownload C04UL3R9B-6ZN-X0T Datasheet PDFPDF Icon
Price for C04UL3R9B-6ZN-X0T
Specification of C04UL3R9B-6ZN-X0T
Status
Active
Series
UL
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Knowles Dielectric Labs
Capacitance
3.9 pF
Tolerance
0.1pF
Voltage - Rated
200V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings
Applications
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.025" (0.64mm)