C0603C680G1HAC7867
Overview of C0603C680G1HAC7867
Part NumberC0603C680G1HAC7867
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 68PF 100V X8R 0603
DatasheetsDownload C0603C680G1HAC7867 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C0603C680G1HAC7867
Specification of C0603C680G1HAC7867
Status
Active
Series
SMD Comm X8R HT150C
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
68 pF
Tolerance
2%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
X8R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
Low ESL, High Temperature
Ratings
Applications
General Purpose
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)