C1206C473M3GECAUTO7210
Overview of C1206C473M3GECAUTO7210
Part NumberC1206C473M3GECAUTO7210
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1206 47NF 25V C0G 20%
DatasheetsDownload C1206C473M3GECAUTO7210 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C473M3GECAUTO7210
Specification of C1206C473M3GECAUTO7210
Series
ESD SMD Auto C0G
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.047 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
25V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Low ESL
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)