C1206C475K8NACAUTO
Overview of C1206C475K8NACAUTO
Part NumberC1206C475K8NACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 4.7UF 10V X8L 1206
DatasheetsDownload C1206C475K8NACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C475K8NACAUTO
Specification of C1206C475K8NACAUTO
Series
SMD Auto X8L HT150C
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Capacitance
4.7 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
10V
Temperature Coefficient
X8L
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
High Temperature
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)