C1206J105K5RACAUTO
Overview of C1206J105K5RACAUTO
Part NumberC1206J105K5RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1UF 50V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206J105K5RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206J105K5RACAUTO
Specification of C1206J105K5RACAUTO
Status
Active
Series
SMD Auto X7R FO
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
1 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
X7R
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Features
Open Mode, Soft Termination
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)