C1206J224K3RACAUTO
Overview of C1206J224K3RACAUTO
Part NumberC1206J224K3RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206J224K3RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206J224K3RACAUTO
Specification of C1206J224K3RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FO
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
0.22 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
25V
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)