C1206J225J4RAC7800
Overview of C1206J225J4RAC7800
Part NumberC1206J225J4RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
Price for C1206J225J4RAC7800
Specification of C1206J225J4RAC7800
Series
SMD Comm X7R FO
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
2.2 F
Tolerance
5%
Voltage - Rated
16V
Applications
Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)