C1206J225J4RACAUTO
Overview of C1206J225J4RACAUTO
Part NumberC1206J225J4RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionSMD AUTO X7R FO, CERAMIC, 2.2 UF
DatasheetsDownload C1206J225J4RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206J225J4RACAUTO
Specification of C1206J225J4RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FO
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
2.2 F
Tolerance
5%
Voltage - Rated
16V
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)