C1206S682KARAC7800
Overview of C1206S682KARAC7800
Part NumberC1206S682KARAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 6800PF 250V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S682KARAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S682KARAC7800
Specification of C1206S682KARAC7800
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
6800 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
250V
Features
Floating Electrode
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)