C1206T103K8GCLTU
Overview of C1206T103K8GCLTU
Part NumberC1206T103K8GCLTU
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 10000PF 10V NP0 1206
Price for C1206T103K8GCLTU
Specification of C1206T103K8GCLTU
Series
SMD COTS C0G
Package
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Ratings
COTS
Applications
High Reliability
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.043"" (1.10mm)
Lead Spacing
Lead Style
Capacitance
10000pF