C1206T105K3RALTU
Overview of C1206T105K3RALTU
Part NumberC1206T105K3RALTU
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1UF 25V X7R 1206
Price for C1206T105K3RALTU
Specification of C1206T105K3RALTU
Series
SMD COTS X7R
Package
Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Ratings
COTS
Applications
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.069"" (1.75mm)
Lead Spacing
Lead Style
Capacitance
1µF