C1206T105K3RCLTU
Overview of C1206T105K3RCLTU
Part NumberC1206T105K3RCLTU
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1UF 25V X7R 1206
Price for C1206T105K3RCLTU
Specification of C1206T105K3RCLTU
Package
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.043"" (1.10mm)
Capacitance
1µF