C1206T106K4RCL7800
Overview of C1206T106K4RCL7800
Part NumberC1206T106K4RCL7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 10UF 16V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206T106K4RCL7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206T106K4RCL7800
Specification of C1206T106K4RCL7800
Series
SMD COTS X7R
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
10 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
16V
Temperature Coefficient
X7R
Applications
High Reliability, Bypass, Decoupling
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)