C1206T180J1GCLTU
Overview of C1206T180J1GCLTU
Part NumberC1206T180J1GCLTU
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 18PF 100V NP0 1206
Price for C1206T180J1GCLTU
Specification of C1206T180J1GCLTU
Series
SMD COTS C0G
Package
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±5%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
High Reliability
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035"" (0.88mm)
Lead Spacing
Lead Style
Capacitance
18pF