C1210X432J1HAC7800
Overview of C1210X432J1HAC7800
Part NumberC1210X432J1HAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1210 4.3NF 100V ULTRA ST
DatasheetsDownload C1210X432J1HAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1210X432J1HAC7800
Specification of C1210X432J1HAC7800
Status
Active
Series
SMD Comm X8R HT150C Flex
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
4300 pF
Tolerance
5%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
X8R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)