C1210X470F5HACAUTO
Overview of C1210X470F5HACAUTO
Part NumberC1210X470F5HACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1210 47PF 50V ULTRA STAB
DatasheetsDownload C1210X470F5HACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1210X470F5HACAUTO
Specification of C1210X470F5HACAUTO
Status
Active
Series
SMD Auto X8R HT150C Flex
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
47 pF
Tolerance
1%
Voltage - Rated
50V
Temperature Coefficient
X8R
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)