C48-16R20-16S7-402
Overview of C48-16R20-16S7-402
Part NumberC48-16R20-16S7-402
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20-16S7-402 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20-16S7-402
Specification of C48-16R20-16S7-402
Connector Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
16 (Power)
Shell Size - Insert
20-16
Orientation
7
Cable Opening
1.033" (26.24mm)