C48-16R20-16S9-402
Overview of C48-16R20-16S9-402
Part NumberC48-16R20-16S9-402
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20-16S9-402 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20-16S9-402
Specification of C48-16R20-16S9-402
Connector Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
16 (Power)
Shell Size - Insert
20-16
Orientation
9
Cable Opening
1.033" (26.24mm)