C48-16R20-28P10-102
Overview of C48-16R20-28P10-102
Part NumberC48-16R20-28P10-102
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20-28P10-102 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20-28P10-102
Specification of C48-16R20-28P10-102
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
28 (Power)
Shell Size - Insert
20-28
Orientation
10
Cable Opening
1.033" (26.24mm)