C48-16R20-41S6-100
Overview of C48-16R20-41S6-100
Part NumberC48-16R20-41S6-100
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20-41S6-100 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20-41S6-100
Specification of C48-16R20-41S6-100
Connector Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
41 (Power)
Shell Size - Insert
20-41
Orientation
6
Features
Cable Clamp, Coupling Nut
Cable Opening
1.033" (26.24mm)