C48-16R20Y28S7-402
Overview of C48-16R20Y28S7-402
Part NumberC48-16R20Y28S7-402
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20Y28S7-402 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20Y28S7-402
Specification of C48-16R20Y28S7-402
Connector Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
28 (Power)
Shell Size - Insert
20-28
Orientation
7
Cable Opening
1.033" (26.24mm)