C48-16R20Y41S6-402
Overview of C48-16R20Y41S6-402
Part NumberC48-16R20Y41S6-402
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R20Y41S6-402 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R20Y41S6-402
Specification of C48-16R20Y41S6-402
Connector Type
Plug, Female Sockets
Number of Positions
41 (Power)
Shell Size - Insert
20-41
Orientation
6
Cable Opening
1.033" (26.24mm)