C48-16R22-19P-100
Overview of C48-16R22-19P-100
Part NumberC48-16R22-19P-100
ManufacturerCinch Connectivity Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload C48-16R22-19P-100 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C48-16R22-19P-100
Specification of C48-16R22-19P-100
Status
Active
Series
MIL-DTL-26500, C48
Package
Bulk
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
19 (Power)
Shell Size - Insert
22-19
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Crimp
Fastening Type
Bayonet Lock
Orientation
N (Normal)
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Anodized
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Ingress Protection
Environment Sealed
Material Flammability Rating
Features
Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding
Current Rating (Amps)
Voltage Rating
Cable Opening
1.152" (29.26mm)