CIR06CF-32-A30P-F80-T54
Overview of CIR06CF-32-A30P-F80-T54
Part NumberCIR06CF-32-A30P-F80-T54
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 30POS GOLD CRIMP
DatasheetsDownload CIR06CF-32-A30P-F80-T54 Datasheet PDFPDF Icon
Price for CIR06CF-32-A30P-F80-T54
Specification of CIR06CF-32-A30P-F80-T54
Supplier
ITT Cannon, LLC
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
30
Shell Size - Insert
32-A30
Termination
Crimp
Orientation
N (Normal)
Shell Material
Aluminum
Shell Finish
Black Painted
Contact Finish - Mating
Gold
Color
Black
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shielding
Current Rating (Amps)
13A, 23A
Voltage Rating
500VAC, 700VDC