CIR06CF-40-10P-F80
Overview of CIR06CF-40-10P-F80
Part NumberCIR06CF-40-10P-F80
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 29P SILVER CRIMP
Price for CIR06CF-40-10P-F80
Specification of CIR06CF-40-10P-F80
Number of Positions
29
Shell Size - Insert
40-10
Orientation
N (Normal)
Contact Finish - Mating
Silver
Current Rating (Amps)
13A, 46A, 80A
Voltage Rating
500VAC, 700VDC