CIR06CF24-013P
Overview of CIR06CF24-013P
Part NumberCIR06CF24-013P
ManufacturerITT Interconnect Solutions
DescriptionCONN PLUG MALE 13P SILV SLDR CUP
DatasheetsDownload CIR06CF24-013P Datasheet PDFPDF Icon
Price for CIR06CF24-013P
Specification of CIR06CF24-013P
Status
Active
Series
CIR
Package
Bulk
Supplier
PEI-Genesis
Connector Type
Plug, Male Pins
Number of Positions
13
Shell Size - Insert
24-013
Shell Size, MIL
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature
Termination
Solder Cup
Fastening Type
Bayonet Lock
Orientation
N (Normal)
Primary Material
Metal
Shell Material
Aluminum Alloy
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating
Silver
Color
Olive Drab
Ingress Protection
Environment Proof
Material Flammability Rating
Features
Cable Clamp
Shielding
Current Rating (Amps)
13A, 23A
Voltage Rating
500VAC, 700VDC