CMF551K6500FKR670
Overview of CMF551K6500FKR670
Part NumberCMF551K6500FKR670
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 1.65K OHM 1/2W 1% AXIAL
DatasheetsDownload CMF551K6500FKR670 Datasheet PDFPDF Icon
Price for CMF551K6500FKR670
Specification of CMF551K6500FKR670
Status
Active
Series
CMF
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
1.65 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)