CMF551K8000FKR6
Overview of CMF551K8000FKR6
Part NumberCMF551K8000FKR6
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 1.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
DatasheetsDownload CMF551K8000FKR6 Datasheet PDFPDF Icon
Price for CMF551K8000FKR6
Specification of CMF551K8000FKR6
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
1.8 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)