CRCW06032R87FKEAC
Overview of CRCW06032R87FKEAC
Part NumberCRCW06032R87FKEAC
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionD11/CRCW0603-C 100 2R87 1% ET1 E
DatasheetsDownload CRCW06032R87FKEAC Datasheet PDFPDF Icon
Price for CRCW06032R87FKEAC
Specification of CRCW06032R87FKEAC
Status
Active
Series
CRCW-C
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
Vishay Dale
Resistance
2.87 Ohms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Temperature Coefficient
100ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)