D55342K07B15E0RT5V
Overview of D55342K07B15E0RT5V
Part NumberD55342K07B15E0RT5V
ManufacturerVishay / Thin Film
DescriptionRES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206
DatasheetsDownload D55342K07B15E0RT5V Datasheet PDFPDF Icon
Price for D55342K07B15E0RT5V
Specification of D55342K07B15E0RT5V
Package
Tape & Reel (TR)
Resistance
15 kOhms
Tolerance
1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)