D55342K07B169ARWS
Overview of D55342K07B169ARWS
Part NumberD55342K07B169ARWS
ManufacturerVishay / Thin Film
DescriptionRES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206
DatasheetsDownload D55342K07B169ARWS Datasheet PDFPDF Icon
Price for D55342K07B169ARWS
Specification of D55342K07B169ARWS
Package
Tray
Resistance
169 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
100ppm/C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Failure Rate
R (0.01%)