DDB6U104N16RRPB37BPSA1
Overview of DDB6U104N16RRPB37BPSA1
Part NumberDDB6U104N16RRPB37BPSA1
ManufacturerInfineon Technologies
DescriptionBRIDGE RECT 3P 1.6KV 35A ECONO2
DatasheetsDownload DDB6U104N16RRPB37BPSA1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDB6U104N16RRPB37BPSA1
Specification of DDB6U104N16RRPB37BPSA1
Status
Active
Series
EconoPACK™ 2
Package
Tray
Supplier
Infineon Technologies
Diode Type
Three Phase
Technology
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io)
35 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.15 V @ 35 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 1600 V