DDB6U144N16RBPSA1
Overview of DDB6U144N16RBPSA1
Part NumberDDB6U144N16RBPSA1
ManufacturerInfineon Technologies
DescriptionLOW POWER ECONO AG-ECONO2A-8111
DatasheetsDownload DDB6U144N16RBPSA1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDB6U144N16RBPSA1
Specification of DDB6U144N16RBPSA1
Status
Active
Series
EconoPACK™
Infineon Technologies
Diode Type
Three Phase
Technology
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io)
100 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.65 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 1600 V