DDB6U50N16W1RBPSA1
Overview of DDB6U50N16W1RBPSA1
Part NumberDDB6U50N16W1RBPSA1
ManufacturerInfineon Technologies
DescriptionLOW POWER EASY
DatasheetsDownload DDB6U50N16W1RBPSA1 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDB6U50N16W1RBPSA1
Specification of DDB6U50N16W1RBPSA1
Infineon Technologies
IGBT Type
Trench Field Stop
Configuration
Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Power - Max
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.5V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)
6.2 A
Input Capacitance (Cies) @ Vce
11.1 nF @ 25 V