DDC1524S12
Overview of DDC1524S12
Part NumberDDC1524S12
ManufacturerXP Power
DescriptionDC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 15W
DatasheetsDownload DDC1524S12 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDC1524S12
Specification of DDC1524S12
Status
Active
Series
DDC15 (15W)
Package
Box
Supplier
XP Power
Input Type
DC
Number of Outputs
1
AC Voltage - Input
DC Voltage - Input (Min)
9V
DC Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output (Max)
1.25A
Power (Watts)
15W
Voltage - Isolation
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
82%
Operating Temperature
-40C ~ 70C
Features
Size / Dimension
2.22" L x 0.71" W x 3.58" H (56.4mm x 18.0mm x 91.0mm)