DDC4024S12
Overview of DDC4024S12
Part NumberDDC4024S12
ManufacturerXP Power
DescriptionDC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 41W
DatasheetsDownload DDC4024S12 Datasheet PDFPDF Icon
Price for DDC4024S12
Specification of DDC4024S12
Status
Active
Series
DDC40 (40W)
Package
Bulk
Supplier
XP Power
Input Type
DC
Number of Outputs
1
AC Voltage - Input
DC Voltage - Input (Min)
10V
DC Voltage - Input (Max)
32V
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output (Max)
3.4A
Power (Watts)
41W
Voltage - Isolation
1.5 kV
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
84%
Operating Temperature
-40C ~ 70C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Size / Dimension
2.22" L x 2.09" W x 3.58" H (56.0mm x 53.0mm x 91.0mm)