ERC5530K900BEEA500
Overview of ERC5530K900BEEA500
Part NumberERC5530K900BEEA500
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 30.9K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Price for ERC5530K900BEEA500
Specification of ERC5530K900BEEA500
Status
Active
Series
ERC
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
30.9 kOhms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)