ERC55316R00BEEB500
Overview of ERC55316R00BEEB500
Part NumberERC55316R00BEEB500
ManufacturerVishay / Dale
DescriptionRES 316 OHM 0.1% 1/8W AXIAL
DatasheetsDownload ERC55316R00BEEB500 Datasheet PDFPDF Icon
Price for ERC55316R00BEEB500
Specification of ERC55316R00BEEB500
Status
Active
Series
ERC
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
Vishay Dale
Resistance
316 Ohms
Tolerance
0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Metal Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
25ppm/C
Operating Temperature
-65C ~ 175C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)