ERJ-U2RD1003X
Overview of ERJ-U2RD1003X
Part NumberERJ-U2RD1003X
ManufacturerPanasonic
DescriptionRES 100K OHM 0.5% 1/10W 0402 SMD
DatasheetsDownload ERJ-U2RD1003X Datasheet PDFPDF Icon
Price for ERJ-U2RD1003X
Specification of ERJ-U2RD1003X
Status
Active
Series
ERJ-U2R
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
Panasonic Electronic Components
Resistance
100 kOhms
Tolerance
0.5%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
50ppm/C
Operating Temperature
-55C ~ 155C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)