ESW-134-34-S-S
Overview of ESW-134-34-S-S
Part NumberESW-134-34-S-S
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN SOCKET 34POS 0.1 GOLD PCB
DatasheetsDownload ESW-134-34-S-S Datasheet PDFPDF Icon
Price for ESW-134-34-S-S
Specification of ESW-134-34-S-S
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination
Solder
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)
Insulation Height
0.635" (16.13mm)
Contact Length - Post
0.280" (7.11mm)
Operating Temperature
-55C ~ 125C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact
Voltage Rating
550VAC