HTSW-107-14-S-D-LL
Overview of HTSW-107-14-S-D-LL
Part NumberHTSW-107-14-S-D-LL
ManufacturerSamtec, Inc.
DescriptionCONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Price for HTSW-107-14-S-D-LL
Specification of HTSW-107-14-S-D-LL
Status
Active
Series
HTSW
Package
Bulk
Supplier
Samtec Inc.
Connector Type
Header
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions
14
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded
All
Style
Board to Board or Cable
Shrouding
Unshrouded
Mounting Type
Through Hole
Termination
Kinked Pin, Solder
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Shape
Square
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
30.0in (0.76m)